<link href="//maxcdn.bootstrapcdn.com/font-awesome/4.7.0/css/font-awesome.min.css" rel="stylesheet" type="text/css"/>

آجر لفتون چیست؟ - (0654)(New - 2022)

آجر لفتون چیست؟ | (September)

آجر لفتون چیست؟ | بروز رسانی پنج شنبه, 30 شهریور 1402 ساعت 09:06:54.


آجر لفتون چیست؟

 

آجر ده سوراخ چیست ؟

 

به آجری که 25% از حجم آن به واسطه سوراخ هایی که دارد کم شده باشد، آجر لفتون یا آجر نما ده سوراخ (perforated brick) گفته می شود. آجر لفتون از خاک شیل، خاک نسوز و خاک رس تهیه می گردد ولی تولید آجر لفتون اکثرا با خاک رس انجام می شود. علت این امر این است که قیمت آجر نما شیل و آجر نما نسوز بسیار بالاتر از قیمت آجر لفتون رسی است.

معمولا آجر لفتون به صورت چهار طرف نما و سه طرف نما تولید می شود. پس می توان از آن بدون نیاز به نماسازی، در ساخت دیوارهای خارجی استفاده کرد. این در حالی است که دیواری که به وسیله آجر لفتون ساخته می شود با دیواری که با آجر نما رسی ساخته می شود هیچ تفاوتی ندارد.

 

آجر لفتون در رنگ های مختلفی در بازار موجود می باشد، مانند آجر نما لفتون زرد، آجر لفتون قرمز، آجر لفتون پرتقالی، آجر نما گلبهی و اجر لفتون قهوه ای که آجر لفتون زرد و آجر نما قرمز شیل از پر استفاده ترین آنها می باشند. دلیل این امر این است که قیمت آجر لفتون زرد (آجر نما زرد رسی) و آجر لفتون قرمز (آجر نما قرمز شیل) نسبت به انواع دیگر مناسب تر است.

آجر سه گل دارای سه سوراخ است که قطر هر سوراخ حدود ۴/۵ سانتی متر است. آجر لفتون اصفهان دارای 10 سوراخ است که قطر هر سوراخ بین 2 تا 3 سانتی متر است.

 

مشخصات فنی آجر لفتون

 

کاربرد آجر نما لفتون به صورت دو کاربرده است یعنی می توان با این اجر، دیوار حایل و غیرحایل ساخت و بعد از ساخت دیوار نیازی به ایجاد مجدد نما نمی باشد. آجر لفتون با نام های دیگری مانند: آجر زبره، آجر نما لفتون، آجر نما سوراخدار، آجر نما سوراخ دار و آجر سوله در بازار شناخته شده است.

این آجر، برای ساخت دیوارهای متحمل بار استفاده می گردد و این به دلیل مقاومت بالایی است که دارد. نحوه چیدمان آن به صورت پازلی است که مقاومت آن در برابر فشار و وزن چند برابر شود.

 

  • ابعاد آجر لفتون

 

این محصول در دو سایز تولید می شو: قالب بزرگ و قالب کوچک.

 آجر نما لفتون قالب بزرگ 10 سوراخ در دو مدل تولید می شود: توکار و نما

از انواع توکار در پشت کار و طاق زنی و از انواع لفتون نما در نمای سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد. ضمن اینکه از لفتون قالب بزرگ بیشتر در تهران و کرج و شهرهای شمالی مورد استفاده قرار می گیرد.

آجر لفتون قالب کوچک در طاق زنی، پشت کار و منهول فاضلاب استفاده و به رنگ زرد تولید می شود.علاوه بر این، استفاده از آجر نما لفتون قالب کوچک بیشتر در شهرهای جنوبی مانند اهواز و بوشهر متداول است.

 

  • وزن آجر لفتون

 

همانگونه که در این مقاله آجر سفال اصفهان بیان کردیم آجر لفتون در دو قالب سایز کوچک و بزرگ ساخته می شوند. لفتون سایز کوچک ۵ سانتی متری هر کدام دارای وزن ۷۵۰ گرم می باشد که در بسته های ۱۴ تا ۱۶ عددی به بازار عرضه می شود. لفتون سایز قالب کوچک ۵.۵ سانتی همچنین هر کدام دارای وزن ۸۰۰ تا ۸۲۰ گرم می باشد.

 

لفتون های سایز بزرگ ۵ سانتی متری هر کدام وزنی برابر با ۸۸۰ تا ۹۱۰ گرم دارد که به دو صورت فله و بسته بندی به بازار ارائه می شود. انواع بسته بندی های آن در بسته های ۱۴ تا ۱۶ عددی در بازار موجود است. لفتون قالب بزرگ ۵.۵ سانتی اما هر کدام دارای ۱۰۲۰ تا ۱۲۵۰ گرم وزن می باشد. این محصول به صورت پالت شده، بسته بندی و یا فله ای  به بازار ارائه می شود. تعداد آجر موجود در هر پالت یا بسته متفاوت است. ولی به طور کلی تعداد آجر های موجود در هر پالت بین ۸۴۰ تا ۹۲۰ عدد متغیر است.

آجر عراقی، به آجر لفتون قالب بزرگ 505 سانتی متری گفته می شود. این محصول در اندازه های ۲۱.۵*۱۰*۵ سانتی متری تولید می شود که به دلیل سایز بالای آن در ساخت سازه های با سایز بزرگ مانند سوله ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

  • محاسبه میزان آجر لفتون

 

اطلاع از میزان مصالح مورد نیاز در هر پروژه ساختمانی مانند آجر برای همه افراد اهمیت ویژه ای دارد. با یک محاسبه سر انگشتی شما عزیزان می توانید هزینه ها را تخمین بزنید. در کنار آن اطلاع از شرایط خرید و فروش آجر لفتون در اصفهان دارای اهمیت است که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی با متخصصان آجر سفال اصفهان تماس حاصل فرمائید.

پیش از هر چیز باید این مسئله را بیان کنیم که این مقادیر بر اساس چیدمان معمولی دیوار بدست آمده و در صورت ایجاد هرگونه تغییری در چیدمان مقادیر تغییر پیدا خواهد کرد. حال آنکه برای بدست آوردن مقدار قابل اطمینان باید اصل توجه به مقطع و نمای دیوار را مد نظر قرار داد. برای درک بهتر این مسئله سایت آجر اصفهان به بررسی مثالی می پردازد.

شما دیواری به ضخامت ۳۰ سانتی متر را متصور شوید. در این شکل هر آجری که در نمای ظاهری مشاهده می کنید دو عدد آجر در قسمت پشت خود دارد. بنابراین دیوار ساخته شده در نمای کلی دارای تنها ۱ عدد آجر نیست بلکه دارای ۲ عدد آجر در قسمت پشتی است و نباید تنها با توجه به نمای ظاهری دیوار تعداد آجر مورد نیاز را تخمین زد. بلکه در این محاسبات ضخامت دیوار و آجرهای موجود در پشت کار را هم در نظر گرفته می شود.

مطابق این نکته، باید تعداد بدست آمده از نمای ظاهری را در عدد ۳ ضرب کنید. باز هم خاطر نشان می شویم که باید به تعداد مقطع و نما به طور همزمان دقت کنید. بنابر آنچه تا اینجا گفته شد تعداد آجر لفتون مورد نیاز در دیوار های ۲۰ – ۳۰ و ۴۰ سانتی به ترتیب ۲ – ۳ و ۴ برابر دیوار ۱۰ سانتی متری می باشد.

برای اطلاع از قیمت آجر لفتون در بازار اصفهان با گروه تخصصی آجر سفال اصفهان تماس حاصل فرمائید.

 

 

علت وجود سوراخ در آجر لفتون

 

  • معمولا وزن آجرها زیاد است. بنابراین هزینه حمل آجر تا محل کارگاه ساختمانی مقدار زیادی می شود . به طوری که گاهی هزینه حمل آجر لفتون از قیمت آجر لفتون درب کارخانه بیشتر می شود. به منظور کاهش وزن آجر سوراخ هایی در آن ایجاد می کنند . به علاوه با ایجاد سوراخ ها مواد اولیه کمتری برای تولید آجر لفتون مصرف می شود .

همان طور که می دانید آجر لفتون از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است . مخصوصاً در مقایسه با ملات ماسه سیمانی که در بین آجرها استفاده می شود. پس عملاً وجود سوراخ ها تأثیر چندانی بر ارزش سازه ای آن ها ندارد .

به علاوه نقش آجر مانند سده های پیش نیست که از آن در پی ساختمان و دیوارهای باربر به عنوان اجزای اصلی سازه استفاده میشد. نقش سازه ای ساختمان دهه هاست بر عهده اسکلت بتنی یا فلزی ساختمان است .

آجر در بیشتر ساختمان های امروزی نقش پوسته و جدا کننده را ایفا می کند. بنابراین مقاومت آجر موضوع چندان تأثیر گذاری در ساختمان های امروزی نیست. یک از دلایل رواج یافتن آجر سفال نیز همین موضوع است .

 

  • در تولید آجر لفتون ، آجر ابتدا با حرارت ملایم خشک می شود، پس از آن به صورت کامل پخته می شود. وجود سوراخ در آجر باعث می شود که آجر به صورت کامل خشک شود. همچنین در مرحله پخت قسمت های مرکزی آجر نیز حرارت کافی می بیند. این موضوع در مقاومت بالا و همگنی آجر لفتون بسیار تاثیرگذار است. وجود سوراخ ها و به سبب آن ها پخت یکدست آجر از ایجاد ترک در داخل آجر لفتون جلوگیری می کند. نبود ترک های ریز در داخل آجر موجب کاهش خاصیت انتقال آب توسط آجر به سطوح داخلی دیوار یا همان (capillary attraction) می شود.

 

  • از دیگر علل وجود سوراخ در آجر لفتون این است که زمانی که آجر بر روی ملات نرم فشرده می شود، ملات اندکی به داخل سوراخ ها نفوذ کرده و شکل آن ها را به خود می گیرد. این امر موجب چسبندگی بیشتر ملات و آجر می شود. همچنین مقاومت آجر در برابر جا به جایی در اثر نیروهای جانبی وارد بر آن افزایش می یابد.

نظرات ()

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
پیوست ها ( / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

سوالات متداول

در این بخش سوالاتی که به صورت روزانه پرسیده می شود پاسخ داده شده.

در مورد آجر لفتون چیست؟ | بروز رسانی پنج شنبه, 30 شهریور 1402 چه می دانید؟

دوست عزیز به اطلاع می رساند کارخانه ما با بیش از 20 سال تجربه آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز است.


فروش ویژه و استثنایی محصولات تا پایان سال ۱۴۰۱

وارد وب سایت شوید و از آخرین پیشنهاد ویژه قیمت محصولات با خبر شوید.


ارسال سریع و آسان سفارشات به سراسر ایران

به اطلاع می رساند ارسال بار به طور روزانه و از طریق کامیون تک، کامیون ده چرخ، و تریلی برای شما ارسال می شود .


آدرس شما کجاست؟

کارخانه ما اصفهان منطقه صنعتی دولت آباد ، خیابان شالباف می باشد.


پرداخت وجه به چه صورت است ؟

دوست عزیز پس از ثبت سفارش شما فاکتور فروش صادر می شود و پس از واریز وجه سفارش شما به باربری اعلام بار می شود.


⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️⚜️
منابع
  1. " آجر لفتون چیست؟ " .

 

 

 


کارخانه آجرسفال , شرکت اجر سفال , آجر |(( ajooran.ir ، قیمت روز آجر سفال ، 100% ، کوره اجر سفال ، قیمت آجر اصفهان ))| AJOORAN.IRSCOPSANG.IR